ČTEME OBALY GRANULÍ

 V poslední době jsme se setkali s Vašimi dotazy ohledně toho, jak si vysvětlovat různé pojmy, které jsou uvedeny na obalech produktů. Z toho důvodu jsme dali dohromady některé Vaše dotazy a naše výživářská specialistka značky Fitmin, Adéla Palacká Vám vysvětlí některé z nich.

Adél

 Proč se liší obsah masa v granulích pro kočky (vyšší) a psy (nižší)?

Obsah masa v krmných směsích pro psy a pro kočky se liší díky tomu, že kočka je na rozdíl od psa striktní masožravec. Proto pro uspokojení svých potřeb potřebuje daleko více surovin živočišného původu, než je tomu u psů. Naopak psi se vlivem domestikace přizpůsobili, nejen vzhledově, ale i trávicím traktem a dokážou tak využít i určitou část složky rostlinného původu. Nicméně jak u koček, tak i u psů by v jídelníčku měly převažovat živočišné suroviny nad surovinami rostlinnými.

 

Proč vlastně není vhodné dávat kočičí krmení psům, a obráceně? Je to kvůli obsahu taurinu? Psům nějak škodí?

Krmiva není vhodná zaměňovat jak díky výše zmiňované aminokyselině taurin, které kočky potřebují větší množství, než psi, tak i kvůli jinému zastoupení živin v krmivu (viz. předešlá otázka o větším množství masa a tedy i vyšším zastoupení bílkovin v krmivu). Ovšem, pokud si vaši mazlíčci občas vymění své misky, nebo pokud váš čtyřnohý miláček na návštěvě posvačí misku kočičích granulí, nic závažného se nestane. Ale krmit dlouhodobě psa kočičími granulemi či naopak kočku psími opravdu doporučované není.

 

Co jsou to „přírodní antioxidanty pro ochranu tělních buněk před volnými radikály“ – z čeho se přesně „berou“?

Psipytle s.274Pod pojmem „přírodní antioxidanty“ je možné si představit surovinu, která je přidávána v průběhu výroby do krmné směsi. S její pomocí dochází k ochraně buněk před volnými radikály, a tak i k posílení imunity organismu. Dále pomáhají antioxidanty s udržením chuti používaných surovin a chrání např. čerstvé maso před žluknutím tuků. Komplex přírodních antioxidantů je proto součástí také superprémiových krmiv z Výživového programu Fitmin.

 

Uvedený termín „neobsahuje sóju“ – v čem by konkrétně psům vadila? Nebo proč je dobře, že tam sója není?

Sója má totiž jednu výbornou vlastnost, dokáže v krmivu zvýšit jak množství bílkovin, tak množství tuků. V porovnání se surovinami živočišného původu je navíc sója i levnější. Proto ji někteří výrobci používají při výrobě krmných směsí a dopomáhají si tak k lepším hodnotám u analytických složek krmiva. Nicméně i přes dobré hodnoty, které lze po přidání sóji do krmiva získat je zde problém se stravitelností těchto živin. Proto tedy rovnou na začátku uvádíme informaci o tom, že sóju ve své řadě nemáme. Stejně tak nepracujeme ani s geneticky modifikovanými surovinami.

Ing. Adéla Palacká, výživářská speacialistka značky Fitmin

 

2FaceBookL

2YoutubeL

17 09 banner strana newsletter

?>